22 березня 2023 року з нагоди відзначення «Всесвітнього дня води – 2023» у Басейновому управлінні водних ресурсів річок Прут та Сірет відбулося засідання круглого столу на тему: «Прискорення змін». До участі в заході були запрошені заступник голови Чернівецької обласної військової адміністрації Олександр Янков, голова Басейнової ради Пруту та Сірету, декан географічного факультету, доктор географічних наук Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Мирослав Заячук, заступник начальника Державної екологічної інспекції Карпатського округу Вадим Колегай, директор Департаменту систем життєзабезпечення Чернівецької ОВА Тетяна Антонюк, начальник Управління екології та природних ресурсів Чернівецької ОВА Микола Білоконь, начальник Чернівецького обласного центру з гідрометеорології Тетяна Негадайлова та начальник Чернівецького рибоохоронного патруля та фахівці управління Вікторія Філіпчук.
Із вітальним словом до учасників засідання звернулися в.о. начальника БУВР Пруту та Сірету Олександр Рошко, Олександр Янков та Мирослав Заячук. Основою дискусії круглого столу стала тематика цьогорічного Дня води «Прискорення змін» із головним гаслом «Станьте тими змінами, які ви хочете бачити у світі», що закликає до вирішення проблем із водопостачанням та якістю води. Вода є фундаментальною для всіх аспектів життя. Має важливе значення для здоров’я та добробуту людини, виробництва енергії та їжі, здорових екосистем, адаптації до змін клімату, гендерної рівності тощо. Доступ до безпечної води, санітарії та гігієни є правом людини, яке має ключове значення для здоров’я, гідності та процвітання кожного. Проте, мільярдам людей в усьому світі не вистачає безпечної питної води.
В ході круглого столу Мирослав Заячук зауважив, що значну роль при прийнятті важливих рішень з управління водними ресурсами, відіграє Басейнова рада Пруту та Сірету, до складу якої входять представники органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та громадських організацій, водокористувачі, експерти, вчені та фахівці водогосподарсько-екологічного напрямку.
Заступник начальника управління Григорій Кікерчук зазначив, що одним із ключових завдань, що передбачені Планом-заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом на шляху впровадження європейських стандартів з управління водними ресурсами є розроблення та реалізація Плану управління річковим басейном (ПУРБ) для кожного річкового басейну. Тому розробка ПУРБ є одним з пріоритетних напрямів діяльності БУВР Пруту та Сірету.
Стратегічною екологічною ціллю ПУРБ є досягнення/підтримання «доброго» екологічного стану масивів поверхневих та підземних вод, а також «доброго» екологічного потенціалу штучних або істотно змінених масивів поверхневих вод. У грудні 2022 року було підготовлено та опубліковано перший Проєкт Плану управління річковими суббасейнами Прута та Сірету, який містить результати заходів, виконаних у попередні роки відповідно до плану-графіка процесу розробки. Підготовлений проєкт ПУРБ обов’язково буде проходити громадське обговорення, схвалення Басейновою радою Пруту та Сірету, а також проходитиме стратегічну екологічну оцінку, включаючи транскордонний вплив, після чого буде затверджений Кабінетом Міністрів України не пізніше 1 серпня 2024 року.
Начальник відділу ведення водного кадастру та моніторингу вод управління Людмила Чопюк доповнила інформацію про те, що протягом 2023-2024 років буде підготовлена основна частина ПУРБ – Програма заходів та картуванням системи моніторингу. На даний час надходять пропозиції від територіальних громад до Програми заходів, які будуть розглядатися та погоджуватися на засіданнях Басейнової ради Пруту та Сірету.
Продовжуючи проблематику круглого столу Вадим Колегай проінформував про ведення контролю за ефективністю роботи очисних споруд водопровідно-каналізаційних господарств області та з акцентував увагу на необхідності проведення капітального ремонту ряду очисних споруд. Після чого Тетяна Антонюк повідомила, що на даний час розпочата розробка Регіональної цільової Програми «Питна вода Чернівецької області на 2023 – 2026 роки», до якої включено будівництво та реконструкція очисних споруд каналізації у містах Сторожинець та Заставна, смт. Глибока та Кострижівка.
Микола Білоконь проінформував учасників засідання, що в області діє Комплексна програма з охорони навколишнього природного середовища «Екологія» на 2022-2026 роки, одним з основних напрямів є «Охорона і раціональне використання водних ресурсів». Водна проблема залишається актуальною у зв’язку з забрудненням водних об’єктів, зокрема транскордонних річок Прут, Сірет та Дністер недостатньо чищеними стічними водами. Значна частина території області розташована в гірській і передгірській зонах Карпат, яка потерпає від руйнівної дії паводкових вод.
Також було зазначено, що впродовж останніх років з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища профінансовано ряд природоохоронних заходів у сфері охорони водних ресурсів. Засідання проходило у форматі конструктивного діалогу, дружній атмосфері та із головним меседжем щодо продовження активної співпраці задля прискорення змін та розвитку у сфері водних ресурсів.