
29 червня 2022 року, у день святкування міжнародного Дня Дунаю, у Басейновому управлінні водних ресурсів річок Прут та Сірет в форматі відеоконференції відбулося чергове засідання Басейнової ради Пруту та Сірету. У заході брали участь представники органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та громадських організацій, водокористувачі, експерти, вчені та фахівці водогосподарсько-екологічного напрямку. Відкрив та привітав учасників засідання з міжнародним Днем Дунаю і Днем Пруту та Сірету Мирослав Заячук, голова Басейнової ради Пруту та Сірету, декан географічного факультету, доктор географічних наук Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.
Основні питання, які розглядалися на засіданні наступні:
– Звіт про роботу Басейнової ради Пруту та Сірету за 2021 рік.
Зазначено, що впродовж 2021 року відповідно до Плану роботи Басейнової ради Пруту та Сірету відбулося в онлайн-режимі два засідання та одне позачергове, під час яких розглядалися питання щодо розробки окремих елементів планів управління річковими суббасейнами Пруту та Сірету, проєкт Плану управління ризиками затоплення, основні напрями наукових досліджень Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича щодо охорони, відтворення та збереження водних ресурсів, проблеми малих річок, про головування України у Стратегії Європейського Союзу для Дунайського регіону та інше. Підготовлено та надіслано до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України пропозиції до Стратегії розвитку водної політики України за напрямком «Стале управління водними ресурсами».
– Про результати моніторингу якості масивів поверхневих вод у суббасейнах річок Прут та Сірет.
Заслухано інформацію про результати діагностичного моніторингу поверхневих вод у суббасейнах річок Прут та Сірет на території Чернівецької та Івано-Франківської областей. В 2021 році діагностичний моніторинг проводився на 18 масивах поверхневих вод у суббасейні річки Прут, що становить 7,3 % від загальної кількості масивів. В суббасейні річки Сірет – на 6 масивах поверхневих вод, що становить 11,5 % відповідно.
У 2022 році діагностичний моніторинг проводився в суббасейні річки Прут на 15 масивах поверхневих вод, що становить 6,1 % від загальної кількості масивів та суббасейні річки Сірет на 3 масивах поверхневих вод, що становить 5,8% відповідно. Аварійних та надзвичайних забруднень у звітному періоді не спостерігалось.
– Презентація Програм розвитку громад долини річок Прут та Сірет на 2022-2027 роки – на прикладі Мамаївської територіальної громади.
Голова Мамаївської територіальної громади Наталя Катрюк ознайомила присутніх з Програмою розвитку громади, закцентувавши увагу на заходах з охорони, збереження та відновлення водних ресурсів. Мамаївська територіальна громада одна з найбільших в Чернівецькій області, яка розташована на березі Пруту. Однією з проблем є підтоплення територій.
Прийнято рішення про обстеження стану існуючих гідротехнічних споруд та продовження роботи з винесення в натуру прибережних захисних смуг.
– Виконання заходів «Комплексної програми розвитку водного господарства та протипаводкового захисту в Чернівецькій області до 2021 року» в частині «Відродження малих річок».
Відмічено, що внаслідок антропогенного впливу відбувається погіршення екологічного стану малих річок, а саме замулення, забруднення, пересихання, засмічення та заростання русел. Подальшу деградацію річкових екосистем можна зупинити лише здійснивши комплексні заходи. Загальнодержавною цільовою програмою розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на період до 2021 року (наразі знаходиться на стадії продовження її терміну дії до 2024 року) передбачені заходи з «відродження малих річок», відповідальним виконавцем яких є місцеві органи виконавчої влади та місцевого самоврядування за кошти місцевого бюджету. З метою планування заходів в частині відновлення малих річок запропоновано ознайомити громади про необхідність розроблення Дорожньої карти ренатуралізації та ревіталізації водних об’єктів.
Прийнято рішення при Басейновій раді створити робочу групу з вирішення проблем малих річок.
На завершення засідання було продемонстрований відеоролик, присвячений до Дня річок Прут та Сірет.