Мальовнича краса річки Сірет!

Напередодні відзначення дня величних річок Буковини Пруту та Сірету, ми будемо ділитися з вами цікавою пізнавальною інформацією про водну красу Буковинського краю. 💧🏞🌊
Сьогодні ми розкажемо вам про річку Сірет, яка вражає своє неповторністю та норовливим характером.
Сірет – третя за величиною річка у Чернівецькій області та є лівою притокою Дунаю. У давнину річка Сірет була відома як Гієрас (Hierasus), що в перекладі з давньогрецької мови – «Свята». Під цією назвою вона згадується у географії Птолемея (у 87 р. н.е. – 165 р. н.е.) Незважаючи на милозвучну назву річка, як усі гірські річки, має норовливий та іноді суворий характер.
Річка Сірет бере початок у межах Піку Магура, Покутсько-Буковинських Карпат (частина Українських Карпат) на висоті 740м, неподалік від села Долішній Шепіт завдяки злиттю гірських струмків Бурсуки, Звараш та Лустун, які в свою чергу утворюються біля східного схилу гір Шурдин. Також на території Буковини річка має декілька великих основних приток – це Малий Сірет, Міхідра, Лукавчик, Мигівка, Глибочок, Білка й інші.
Сірет тече через Буковину та потрапляє до Румунії. Довжина річки Сірет сягає 706км (територією України близько 100км), а площа басейну становить понад 44тис. км². Русло Сірету помірно звивисте та має багато островів, ширина у межень 7-10м та глибина 0,2-0,7м. Швидкість течії коливається від 1,5 до 2-3 м/с. При високих рівнях води ширина русла збільшується до 50-80м, глибина до 2-2,5м, а швидкість до З-4м/с. Береги складають шари гальки, глини, суглинків та піску.
Річку на території України можна розділити на дві характерні ділянки: гірську (20 км) та передгірно-рівнинну (80 км). Басейн Сірету займає майже 21% площі області. У верхній течії Сірет має яскраво виражений гірський характер, відзначається глибокою долиною з терасами та заплавами. Вона несе свої стрімкі води на північ і повернувши біля селища Берегомет на північний схід до села Лукавці, Сірет стає спокійнішим, його долина -ширшою. Звідси він повертає на схід до села Жадова, знову робить плавний вигин на південний схід і вже цього напрямку дотримується, продовжуючи свою течію через місто Сторожинець і села: Ропча, Камянка, Йорданешти, Черепківці аж до перетину українсько-румунського кордону, неподалік від села Новий Вовчинець.
Територією Румунії річка Сірет спершу тече на південний схід, утворюючи умовний кордон між повітами Сучава та Ботошани. Неподалік від міста Літені в середній течії Сірет робить поворот на південь і приймає води своєї правої притоки річка Сучава, верхів’я якої також починається на території Чернівецької області і басейн якої займає приблизно 5% площі Буковини. Біля міста Бакеу у Сірет впадає річка Бистриця. У пониззі річка знову звертає на південний схід і там, неподалік від місця впадіння в Дунай, наповнюється водами ще двох своїх великих приток – річок Бирлад та Бузеу. Нижче гирла річки Бирлад Серет стає судноплавним для невеликих кораблів.
Річка Сірет впадає в Дунай на відстані 187 км від гирла, на південній околиці м. Галац.
Хочемо розповісти й про те, що вздовж річки можна побачити чудовий мальовничий Сіретський заказник – іхтіологічний заказник місцевого значення в Україні, що розкинувся на території Чернівецької області. Цей заказник було створено з метою збереження в річці нерестовищ дуже рідкісних та цінних видів риб, таких, як струмкова та райдужна форель, марена карпатська тощо.
Мальовнича краса річки Сірет приваблює розкішними краєвидами, чистим гірським повітрям та можливістю набратися сили і здоров’я під час відпочинку у будь-яку пору року.
Цінуймо та бережімо дивовижну красу водних ресурсів нашого краю!💙💛
Автор 1-3 фото 📸Сергій Галущенко