Щоденна інформація про водогосподарську ситуацію в зоні діяльності БУВР Пруту та Сірету на 25 червня 2020 року

 

1. Гідрометеорологічна ситуація
1.1. Гідрометеорологічна, гідрохімічна, гідроекологічна та гідрогеологічна ситуація Протягом останньої доби спостерігалась мінлива хмарність, випадав короткочасний дощ, гроза. Вітер північно-західний, 4 м/с. Температура повітря вдень сягала 23° тепла.

На даний час переважає сонячна погода. Вдень випадатиме дрібний дощ. Вiтер східний, 2-5 м/с. Температура повітря становить 17° тепла, очікується 21-24° тепла.

На річках басейнів Прута та Сірету спостерігаються спади рівнів води.

Проходження максимального рівня води дощового паводку через гідрологічний створ річки Прут – м. Чернівці відмічалося 24 червня о 19 00 годині зі значенням 657 см над нулем поста, максимальна витрата води становила – 2501 м ³/с .

За даними АІВС «Прикарпаття», на даний час, на більшості водпостах басейнів річок Прута та Сірету проходять спади рівнів води.

На річці Дністер та початку Дністровського водосховища тривають підйоми рівнів води на 1,46 – 1,60 м за останню добу, які спричинені проходженням високого дощового паводку.

На Дністровському водосховищі, на території Чернівецької області проходить паводок, припливні значення води протягом доби збільшились, із 1100 до 1300 м3/с, витрати при цьому складають 1500 м3/с .

На наступну добу в басейнах річок Прут та Сірет триватимуть спади рівнів води.

 

Рівневий режим річок із зміною за добу, станом на 8:00 25 червня (см над 0 поста) (за даними гідрометцентру):

      р. Прут      
     в/п Чернівці 475 (-69)   /430
    р. Сірет      
    в/п Сторожинець  379 (-77)    /600

 

       Гідрохімічна та гідроекологічна ситуація

       Протягом  травня місяця Басейновою лабораторією  моніторингу вод та ґрунтів БУВР Пруту та Сірету було відібрано проби води в 14 контрольних створах на річках та притоках  Пруту (м. Чернівці, c.Тарасівці, с.Костичани, с.Мамалига), Сірету (м.Сторожинець, с.Черепківці) та Дністра (м. Хотин, с.Митків, м.Заліщики, с.Кормань, м.Кам’янець-Подільський, с.Наславча, м.Могилів-Подільський, с.Цикінівка).

        За результатами лабораторних досліджень спостерігається незначне перевищення гранично-допустимих концентрацій (ГДК) вмісту у воді нітрит-іонів, а саме в створі с. Тарасівці-Орофтяни– 1,3 ГДК, с. Костичани – 1,2 ГДК та с. Мамалига – 1,15ГДК .

        А також  встановлено перевищення ГДК по показниках завислих речовин та біохімічному споживанню кисню в наступних створах,  а саме:

 р. Дністер (питні водозабори):

 м. Заліщики – завислі речовини – 2,9 ГДК , БСК 5 – 1,3 ГДК ;

 с. Митків –  завислі речовини – 3,4 ГДК, БСК 5 – 1,3 ГДК ;

 м. Хотин – завислі речовини – 2,6 ГДК. БСК 5 – 1,3 ГДК .

  р.Сірет (м. Сторожинець): завислі речовини – 3,4 ГДК;

  р.Сірет  (с. Черепківці): завислі речовини – 3,0 ГДК.

р. Прут (транскордонні створи):

м. Чернівці –  завислі речовини – 1,6 ГДК;

с. Тарасівці-Орофтяни – завислі речовини – 4,4 ГДК;

с. Костичани – завислі речовини  – 4,8 ГДК;

с. Мамалига – завислі речовини – 5,0 ГДК.

Усі інші показники якості води знаходилися в межах норми.

 1.2. Штормове гідрологічне попередження Вдень 25 червня на річці Дністер – м. Заліщики очікується проходження максимального рівня води дощового паводку 880 – 930 см над нулем поста, максимальна витрата води прогнозується в межах 3900 – 4200 м³/с.
1.3. Гідрометеорологічний прогноз на добу    Сонячна погода, без опадів. Вiтер південно-східний, слабкий 5 м/с. Температура повітря вночі 16-18° тепла, вдень 20-26° тепла.
  Робота водогосподарського комплексу
2.1. Режим діяльності     Управління працює в режимі надзвичайної ситуації
2.2. Робота насосних станцій     Насосні станції, що знаходяться на балансі управління, законсервовані.
2.3. Режим роботи водосховищ Водогосподарська ситуація на Дністровському водосховищі станом на 25 червня 2020 р. о 800 наступна:

рівень води ВБ                – 119,07 мБС;                                

рівень води НБ                  – 74,50 мБС;

приплив води                  – 1300 м3/с;

план скиду                       – 1446 м3/с.

витрати                             – 1500 м3/с.

Прогнозні значення по водпостах:

Галич                                  – 2800 м3/с;

Заліщики                          – 4100 м3/с.

Середньодобові значення за 24 червня;

рівень води ВБ                – 119,34 мБС;

рівень води НБ                – 74,60 мБС;

приплив води                  – 1246 м3/с;

витрати                             – 1471 м3/с.

Фактичні значення по водпостах:

Галич                                  – 3940 м3/с;

Заліщики                          – 1820 м3/с.    

Об’єм водосховища на 24 червня – 2784,3 млн.м3, вільний об’єм при цьому становить  – 266,4 млн.м3.

2.4. Режим роботи каналів та ГТС      Канали та ГТС працюють у звичайному режимі. Стан міжгосподарських каналів, відрегульованих водоприймачів та ГТС задовільний.
3.   Пропуск повені і паводків
3.1. Введені ступені протипаводкового захисту      Враховуючи поточну гідрологічну ситуацію, управління працює в надзвичайному режимі.
3.2. Режим пропуску повені/паводку     Проходження паводку
4. Інформація про надзвичайні ситуації (НС)
4.1. Інформація про надзвичайні ситуації (НС) на водогосподарських об’єктах Внаслідок прориву дамби №5 відбулось підтоплення 18 будинків та 29 домогосподарств в с. Банилів та 10 будинків та 14 домогосподарств в с. Слобода-Банилів, понад 1 га сільгоспугідь.  На місці прориву продовжує працювати аварійна бригада БУВР.

В межах сіл Мілієво, Банилів, Слобода-Банилів, Вижницького району на пошкоджених ділянках дамби №15б, ситуація знаходиться під контролем. Задля запобіганню подальшому руйнуванню тіла дамби на місці працює аварійна бригада БУВР.

На території м. Вижниця проходять роботи з укріплення підмитої частини дамби № 21, на протязі останніх 12 год. на місці працює аварійна бригада сформована з працівників БУВР, ДСНС України, та місцевих жителів. Проведено аварійне укріплення берега бетонними блоками та пиломатеріалами.

 с. Лукавці Вижницького району на річці Сірет загрози прориву дамби не має, однак в результаті сильних опадів, сформувався великий поверхневий стік за рахунок, якого було підтоплено декілька будинків місцевих мешканців. На р. Брусниця в с. Нижні Станівці Кіцманського району  було виявлено розмив берега річки, до якого прилягає дорога місцевого значення фіксуються пошкодження дорожнього покриття.  Є загроза виходу води до  будинків із присадибними ділянками.

В с. Великий Кучурів Сторожинецького району, виявлено підтоплення домоволодінь, через розлив річки Дерелуй.

По деяким вод постам спостерігається вихід води на заплаву із частковим підтопленням прилеглих територій.

Частково затоплено землі підприємств та с/г угідь, в середній течії річки Прут по населених пунктах Лужани та Мамаївці. Прогнозується  затоплення нижньої дороги,  стоянки «Добробуту», та підтоплення частини адмінбудівель на «Калинівському ринку» міста Чернівці. Також існує імовірність підпору річки Потіт річкою Прут, що може призвести до часткового затоплення «Калинівського ринку».

В Новоселицькому районі в межах сіл Зелений Гай та Припруття, на низько розташованих ділянках підтопленно с/г угіддя, а також, підтоплено дорогу Новоселиця – Герца, автомобільний міст через р. Прут, сполученням с. Маршинці Новоселицького району – Лунка Герцаївського району Чернівецької області. У зв’язку з підпором який формує міст у с. Маршинці спостерігається вихід води на присадибні ділянки та до житлових будинків.     Можливе підтоплення блоків сигналізації застав у селах Тарасівці, Ванчиківці, Костичани, Магала, с. Маршинці – Новоселицького району Чернівецької обл.

  Загалом, ситуація залишається під контролем. Здійснюється подальше обстеження гідротехнічних споруд.

4.2. Інформація про надзвичайні ситуації на території області Внаслідок інтенсивних опадів впродовж 22 та 23 червня 2020 року на території 7 адміністративних районів (Вижницький, Путильський, Кіцманський, Новоселицький, Глибоцький, Сторожинецький, Герцаївський) в 18 населених пунктах підтоплено 425 будинків, затоплено 258 підвалів, 533 присадибні ділянки, 1,7 га сільськогосподарських угідь, частково пошкоджено 8 ділянок автомобільних доріг, загальною протяжністю 0,38 км автодоріг та 4 мости (2 тимчасових автомобільних металевих мости в с. Розтоки Путильського району, 1 тимчасовий металевий міст в с. Маршинці Новоселицького району та 1 міст в с. Нижні Петрівці Сторожинецького району).

Ускладнено або відсутнє автотранспортне сполучення з 6 населеними пунктами
(с. Довгопілля, с. Конятин, с. Фошки с. Стебні с. Лустун Путильського району, хутір Серафинець Вижницького району).

4.3.  Наслідки НС      Загалом, за попередньою оцінкою,  пошкоджено 29 гідротехнічнх споруд (орієнтовно 2,7 км дамб та 5,3 км берегоукріплення), які захищають населені пункти Вижницького, Глибоцького, Путильського, Кіцманського, Сторожнецького та Новоселицького районів Чернівецької області. Завдано збитків на загальну суму більше 130 млн. грн.
  Виконавець Провідний інженер                            Я. Антонюк