Пізнаємо красу Буковини!

«Охорона природи – це стан гармонії між людиною та землею»

                                                                                                                           Олдо Леопольд

Ми живемо в прекрасному краї, краса якого оспівана в піснях та поетичних рядках і це означає, живучи серед мальовничої природи, потрібно проявляти більше ініціативи, турботи для збереження навколишнього середовища та покращання благоустрою, щоб помилуватись, збагатитись новими враженнями і позитивними емоціями. Нам природа подарувала перлину – Буковинські (Смугарські )водоспади, тож збережемо її для нащадків, а головне, цінуймо те, що маємо і радіймо життю.

Буковина – це скарбниця кришталевих річок і дзюркотливих потічків, яких вона має близько двох сотень і особливої краси їм надають водоспади, які горяни називають гуками, а ще пороги, що виникли внаслідок руйнування м’яких гірських порід водою.

Буковинські водоспади (інша назва – Смугарські) – група водоспадів, ландшафтний гідрологічний заказник місцевого значення. Розташовані в Покутсько-Буковинських Карпатах, у межах Вижницького району Чернівецької області, у східній частині села Розтоки (хутір Смугар).

Річка Смугар невелика, але має найбільшу кількість водоспадів серед усіх річок Буковини. Русло потоку Смугар (права притока Черемоша) та більшість його лівих приток перетинають виходи на поверхню масивних піщаників, вапняків, сланців, що сприяє утворенню уступів, з яких вода падає могутнім потоком. Тут, на відстані 3 км, знаходяться 11 водоспадів різної потужності та висоти, в тому числі 10 – постійних і 1 – тимчасовий, який пробуджується тільки після дощів. Чотири із них розташовані на руслі річки Смугар – Двійник, Ковбер, Нижній Гук та Ворота, п’ять –  розміщені на лівих притоках – Сич, Дощовик, Малий Гук, Великий Гук і Середній Гук (Дівочі сльози), а два – Малюк та Плявини – на правих притоках.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Науковцями досліджені тільки 7 із них. Висота водоспадів – від 3 м до 21 м, що є унікальним явищем для Українських Карпат. Буковинські водоспади номінувалися на звання одного із Семи природніх чудес України. Долина річки Смугар із прилеглою територією площею 38,5 гектара є унікальним гірсько-лісовим комплексом, який приваблює туристів, науковців, екологів, і який включений до природно-заповідного фонду Буковини.

До гирла річки Смугар зручно добиратися з будь-якої точки України, оскільки тут проходить автобусний маршрут Чернівці – Путила, сюди легко дістатися власним автотранспортом. До водоспаду Ворота є дорога, придатна для будь-якого виду транспорту. Маршрут до Буковинських водоспадів нескладний і не довготривалий. За один день тут можна активно відпочити, а при бажанні – піднятися до урочищ Протяте Каміння, Соколиний Камінь та Печера Довбуша.

Перші чотири водоспади включно з Воротами є легкодоступними, сюди можна навідатися у будь який час. Щоб потрапити до Середнього і Верхнього Гуків, бажано мати зручне взуття і відповідний одяг, стежка місцями не надто хороша, і доводиться часто перетинати потік. У дощову погоду, коли потік перетворюється на бурхливу річку, пересування вище від Воріт може становити значну складність та небезпеку. Вище від Великого Гука стежка узагалі відсутня, а долина звужується подекуди до каньойоноподібної, так що пересуватися місцями доводиться складно.

Проявивши спритність та сміливість, можна піднятись аж на хребет, де оглянувши скелі «Протяте Каміння» та «Соколове каміння» попрямувати аж до перевалу Німчич, або ж спуститись з іншого боку хребта до мінеральних джерел у Лужках.

Розкриваючи красу Буковини, хочемо нагадати, що любов до рідного краю не повинна проявлятися лише гордістю за нього, а й співпереживанням за його красу, мальовничість та чистоту. Адже чисте довкілля – наше здоров’я, а отже – наша мета! Світ навколо нас починається з нас самих, не слід про це забувати!