Незабаром Буковина відзначатиме день величних річок Прут та Сірет!

Незабаром Буковина відзначатиме день величних річок Прут та Сірет, які вражають своєю красою,  неповторністю та норовливим характером.

Рішенням Басейнової ради від 1️⃣6️⃣травня 2019 року започатковано щорічне відзначення дня Пруту та Сірету в день святкування Дня Дунаю – 2️⃣9️⃣червня.

На жаль, через карантинні обмеження цьогоріч неможливе проведення запланованих масштабних масових заходів. Однак, ніщо не завадить нагадати всім буковинцям про необхідність збереження водних ресурсів нашого краю, їх природну цінність та привернення особливої уваги до їх раціонального використання.
☝🏻Напередодні відзначення Дня річок ми хочемо поділитися з вами пізнавальною інформацією про головні річки Буковини.

 Річка Прут бере свій початок у Східних Карпатах, біля підніжжя найвищої точки українських Карпат – гори Говерли, протікає через дві області в Україні (Івано-Франківську та Чернівецьку), а також по кордону з Молдовою та Румунією. Довжина річки становить 967 км (з них на території України -272 км), відстань по прямій лінії між його витоком і гирлом – близько 437,5 км. Площа басейну р. Прут – 27,5 тис. км2 . Відразу після витоку річка утворює Прутецькі водоспади, поруч з якими проходить наймальовничіший маршрут на гору Говерла.


Від витоків і майже до міста Чернівці Прут має яскраво виражений гірський характер, русло якої дуже розгалужене, подекуди поперечний профіль русла має вигляд урвища, де ширина річки коливається від 5-70 до 150 м, на розгалужених ділянках – 500-800м. Річка характеризується підвищеним зимовим стоком та часто виходить з берегів під час паводків. Дно Пруту кам’янисте, береги дуже порізані, лісисті. Нижче міста Чернівці ріка виходить на рівнину. Тут її русло часто міняє свій напрямок, а швидкість течії сповільнюється.

Річка Сірет — ліва притока Дунаю — бере початок у межах області на північно-східному схилі Карпат біля гори Бурсукової на висоті 1100 м., після злиття струмків Бурсуки та Лустун. По території області протікає верхня частина Сірету довжиною 100 км (загальна довжина Сірету 513 км).

Річку можна розділити на дві характерні ділянки: гірську (20 км) та передгірно-рівнинну (80 км). Басейн Сірету займає майже 21% площі області. Гірська ділянка (від витоку до смт Берегомет) характеризується глибокою, вузькою долиною з крутими залісеними схилами. Місцями трапляються тераси та заплави. Русло ріки звивисте та розгалужене.
При високих рівнях води ширина русла збільшується до 50—80 м, а глибина до 2—2,5 м, а швидкість до З—4 м/с. Передгірно-рівнинна ділянка починається безпосередньо після виходу річки з гір і продовжується до державного кордону.