Чи безпечно жити біля річки?

 

Прикарпаття належить до одного з найбільш паводконебезпечних регіонів Європи. Паводки відзначаються частотою, інтенсивністю перебігу та одночасним охопленням великих площ. Основними причинами формування паводків на річках басейну річок Прут та Сірет, які повторюються 3-8 разів на рік, є природно-кліматичні  особливості Карпатського регіону. Несприятливі умови посилюються і глобальними змінами клімату, що відбуваються у наші дні. Внаслідок зміни клімату повторюваність паводків критичних розмірів може вирости з 7-8 до 5-6 років, про що свідчать дані за останні 30 років. Здійснення будь-якої діяльності на територіях, які потрапляють в зону затоплення, значно збільшує кількість завданих збитків та матеріальних витрат на їх ліквідацію.

Для характеристики та аналізу паводків використовується таке поняття, як «відсоткова забезпеченість паводку». Але чітке розуміння та усвідомлення такого поняття, одразу викликає низку питань, пов’язаних із поняттям «відсотка» та «забезпеченості», адже гідрологічна термінологія принципово відрізняється від математичної чи економічної. То, що таке відсоткова забезпеченість паводку?

Отже, відсоткова забезпеченість – це ймовірність, сполучення гідрологічних чинників (кількості опадів, схилового стоку, витрат та рівнів води, параметрів русла річок), що викликають підйом рівня води в річці. Для прикладу, 10% забезпеченість – це виникнення та формування паводку з певними гідрологічними характеристиками, який може відбуватися 10 раз на 100 років.

Фахівці Басейнового управління водних ресурсів річок Прут та Сірет здійснюють розробку картографічних матеріалів для населених пунктів при проходженні паводків різної відсоткової забезпеченості. Це дає змогу попередньо визначити ділянки з найбільшим гідродинамічним навантаженням на гідротехнічні споруди, розробити план реагування на надзвичайну ситуацію із залученням відповідних сил та засобів, план евакуації населення при затопленні чи підтопленні населених пунктів, а також збільшити час на обґрунтування та прийняття відповідних управлінських рішень. Інформація щодо зон затоплення, зазвичай, використовується для планування та будівництва об’єктів інфраструктури, розвитку містобудівництва та урбанізації, об’єктів та суб’єктів господарювання тощо.

Для отримання детальної інформації Ви можете звернутися у відділ техногенно-екологічної безпеки БУВР Пруту та Сірету за тел. 53-92-00, email: dpbuvr.cruz@gmail.com