Стаття для газети “Дністрові зорі” “Екологічно-репродукційний попуск з Дністровського водосховища”

З метою створення оптимальних умов нересту риби в пониззі Дністра та задоволення екологічних вимог існування біорізноманіття в міжріччі Дністер – Турунчук здійснюється екологічно-репродукційний попуск з Дністровського водосховища.

Щорічно перед початком екопопуску з Дністровського водосховища проводиться Міжнародна та Міжвідомча нарада, на якій обговорюється режим скидів із водосховища. Проведення екопопуску є спільною діяльністю зацікавлених організацій та відомств, у яких є свої потреби та вимоги щодо  його режиму. Зокрема, достатні об’єми води для обводнення Дністровських плавнів, відповідність температурного режиму термінам проведення екопопуску, відсутність різьких коливань рівня води у верхньому б’єфі, поступова зміна витрат води, підтримання рівнів води у водосховищі близько нормального підпірного рівня та ін..

В м. Київ  8 квітня 2015 року відбулась чергова щорічна  Міжнародна та Міжвідомча нарада за участтю представників Держводагентства України, Дністровсько-Прутського БУВР, Новодністровського РУВР, Державного агентства рибних ресурсів України, Одеського облводгоспу, Агентства «Apele Moldovеі», НЕК «Укренерго»,  ПАТ «Укргідроенерго», Департаменту екології Чернівецької і Хмельницької облдержадміністрацій  та інших відомств.  Враховуючи пропозиції всіх учасників водогосподарського комплексу басейну Дністра, температурний режим води у пониззі Дністра на водпосту Маяки та прогноз Укргідрометцентру,  екологічно-репродукційний  попуск  в 2015 році розпочався   з 14 квітня і триватиме 31 добу в обсягах 400-450 м3/с .

Хочеться відмітити,  що проведення екологічно-репродукційного попуску  з Дністровського водосховища в першу чергу забезпечує  оптимальні умови  для нересту риби у Нижньому Дністрі  і Дністровських плавнях, враховуючи також інтереси  рибного господарства Дністровського водосховища. 

  Попри наукову вивченість параметрів  екопопуску, надзвичайно велику роль відіграють природні фактори, а саме водність річки перед початком скидів та під час самого екопопуску.  Ідеальним варіантом є час, коли екопопуск співпадає із весняним паводком. Тоді і плавні обводнені, і у водосховищі рівень не понижується. Однак, прогнозована низька водність в квітні 2015 року  р. Дністер, яка  складатиме 204-300 м3/с або 54% від норми  ( норма квітня 502 м3/с)  приведе до спрацювання водосховища за період проведення екопопуску близько 3 м  до відмітки верхнього б’єфу 118 мБС (нормальний підпірний рівень – 121 мБс).  

Як відомо,  погода навесні дуже мінлива і у  випадку формування дощових паводків, режим роботи з Дністровського водосховища під час екологічного попуску буде встановлюватись в робочому порядку оперативною робочою групою  Міжвідомчої комісії  у кожному  конкретному випадку, з урахуванням прогнозів Укргідрометцентру .

 

Провідний інженер ВВР Новодністровського РУВР       Разгонюк О.