Водогосподарська ситуація на водних об’єктах в басейнах річок Дністер, Прут та Сірет за червень

 

  1. Гідрометеорологічна ситуація в басейнах річок Дністер, Прут та Сірет.

Червень місяць, в цілому, відзначався спекотною погодою з високим температурним режимом, наприкінці місяця проходили дощі місцями сильні (у верхів’ї басейнів річок Дністер та Прут до 100 мм за добу). Температура повітря вдень сягала +25.. +31°С, вночі +15..+18°С.

Гідрологічна ситуація в басейнах річок Дністер, Прут та Сірет на протязі місяця була спокійна, спостерігались межені значення. Але, наприкінці місяця, за рахунок випадання значної кількості опадів, сформувався паводок (28 червня -1 липня).

На річці Прут максимальні підйоми рівнів води (1 липня о 7:00) сягнули 335 см над нулем поста (перед паводкові значення рівнів води були в межах 40-60 см над нулем поста, в період паводку підняття рівнів води склало 275 см над перед паводковими значеннями). Вихід води на заплаву по водпосту Чернівці р. Прут становить 380 см над нулем поста.

На річці Сірет максимальні підйоми рівнів води (1 липня о 3:00) сягнули 521 см над нулем поста (перед паводкові значення рівнів води були в межах 300 см над нулем поста, в період паводку підняття рівнів води склало 220 см над передпаводковими значеннями). Вихід води на заплаву по водпосту Сторожинець р. Сірет становить 550 см над нулем поста.

На річці Дністер максимальні підйоми рівнів води (1 липня о 15:00) сягнули 674 см над нулем поста (перед паводкові значення рівнів води були в межах 300 см над нулем поста, в період паводку підняття рівнів води склало 374 см над перед паводковими значеннями). На  водпосту Заліщики р. Дністер спостерігався вихід води на заплаву (на 24 см) з підтопленням с/г земель. Вихід води на заплаву становить 650 см над нулем поста.

На Дністровському водосховищі на протязі місяця спостерігались низькі значення припливу води (60-120 м3/с). За рахунок проходження паводку та до бігання паводкових вод (2.07.2018 р.) приплив склав 1800  м3/с.

 

 

  1. Гідрохімічна та гідроекологічна ситуація.

Згідно даних лабораторних досліджень проведених лабораторіями Басейнового управління водних ресурсів річок Прут та Сірет протягом червня місяця на річках Дністер, Прут та Сірет, усі  показники знаходилися в межах норми.

Загалом,  води річок Дністер, Прут та Сірет, протягом звітного місяця, характеризуються як задовільної якості.

Повідомлень про факти забруднення водойм не надходило.

 

  1. Гідрогеологічна ситуація в зоні впливу водогосподарських систем та інших водогосподарських об’єктів.

Аналіз гідрогеологічної обстановки наведений на основі спостережень на «Прутській» та «Сіретській» осушуваних еталонних системах.

Протягом червня на обох системах спостерігалось коливання рівнів ґрунтових вод (РГВ):

на «Прутській» системі від -1,45 до 0,08 м;

на «Сіретській» від -1,32 до 0,06 м.

Глибини залягання рівнів грунтових вод (ГВ) на еталонних системах знаходяться в межах:

на «Сіретській» системі від 1,38 до 2,52 м і глибше;

на «Прутській» системі 1,54 до 2,59 м і глибше.

Зафіксовано дренажний стік.

на «Прутській» системі 0,0091 л/сек/га;

на «Сіретській» 0,0273 л/сек/га.

 

Рівні поверхневих вод (РПВ) на водомірних постах (ВП) були наступні:

на ВП «Прутської» е/с рівні води складали:

                         р. Ешків           0,33 м 

                         МК-4          0,32 м

 різниця відміток репера і рівня води, м:

                         р. Ешків            2,08 м

                         МК-4          1,71 м

— на ВП «Сіретської» е/с рівні води складали:

                         р. Міхідра                  0,44 м

                         МК-10        0,35 м

— різниця відміток репера і рівня води, м:

                         р. Міхідра        2,89 м

                         МК-10                        1,71 м.

  1. Інженерно-геологічна обстановка, виконання протипаводкових робіт. Робота водогосподарських систем, окремих споруд та служб експлуатації.

Експлуатаційними     організаціями     управління    в  червні   2018 року    продовжувались виконуватися планові роботи на міжгосподарських та внутрішньогосподарських меліоративних каналах, а саме:

         — Обкошування каналів – 190,0 га.

         — Очистка м/г каналів 10,2 тис. м3.

         — Очистка на в/г мережі 3,2 тис. м3.

 

Протипаводкові роботи:

1) Руслорегулюючі роботи на р.Малий Сірет в Сторожинецькому районі Чернівецької області.

Виконання руслорегулюючих робіт дає можливість покращити умови пропуску паводків та попередити руйнування лівого берега р. Малий Сірет довжиною 105 м. Замовником робіт виступають Сторожинецька міська рада та Басейнове управління водних ресурсів річок  Прут та Сірет. Загальна вартість робіт становить сто п’ятнадцять тисяч гривень.

2) Водовідведення на вул. Молодіжній в с. Давидівка Сторожинецького району Чернівецької області.

Сторожинецьке МУВГ виконує  роботи по водовідведенню на вулиці Молодіжній в с.Давидівка Сторожинецького району, довжиною 374 м., що дасть можливість захистити від підтоплення будинки  та сільськогосподарські угіддя. Будівельно-монтажні роботи на об’єкті виконуються з дотриманням правил безпеки та охорони праці.

 

  1. Проблемні питання.

Проблемним залишається питання про незадовільний стан окремих берегозахисних споруд.

 

  1. Повідомлення про надзвичайні ситуації.

Чернівецька область

Під час проходження паводку в смт. Красноїльськ Сторожинецького району зруйновано тимчасовий міст, заблоковано 20 легкових автомобілів, силами ДПРЧ-12 та МПО проведено заходи щодо їх буксирування; в смт. Лужани Кіцманського району р. Савиця вийшла з берегів підтоплені 3 присадибні ділянки;

В с. Йорданешти Глибоцького району підтоплено 1 господарську будівлю, 1 безхозну будівлю, в с Купка підтоплено 1 ж/б;

 В с. Василівка Сокирянського району вийшла з берегів р. Коболча, підтоплено 3 присадибні ділянки, силами персоналу Дністровської ГАЕС розчищено русло річки, підтоплень не спостерігається;

Згідно з рішенням комісії ТЕБ та НС рух транспорту по мосту через р. Прут сполученням с. Маршинці Новоселицького району с. Лунка Герцаївського району призупинено.

В Кіцманському районі було пошкоджено дамби, 8 штучних ставків (с. Малятинці – 7, с. Іванківці – 1) вода з яких наповнює став – загальною площею 27 га (по укріпленню дамби даного ставу працює 2 одиниці екскаватора та 3 одиниці вантажної техніки).

— внаслідок надмірних опадів на території району підтоплено 189 присадибних ділянок;

— розмито сільські гравійні дороги (с. Іванківці, с. Киселів, с. Малятинці, с. Шишківці, с. Южинець,    с. Берегомет, с. Біла, с. Стрілецький Кут, с. Валява, с. Давидівці, с. Кліводин, с. Оршівці та с. Суховерхів);

— частково по території району підтоплено 153 підвальних приміщень житлового сектору та 116 криниць;

— внаслідок підпору та підняття ґрунтових вод та значним збільшенням кількості води у обвідних каналах штучних ставків 7 житлових будинків та 10 домогосподарств, 202 криниці, 198 підвалів, 2 об’єкти соціальної сфери (підвал ЗНЗ І-ІІ ступенів с. Малятинці та підвал будівлі Ставчанського об’єднання громадського харчування), 528 присадибних ділянок. Внаслідок надмірних опадів у районі було розмито 118 вулиць сільських населених пунктів, пошкоджено 5 мостів. Також підтоплено Кіцманську каналізаційну станцію Кіцманського ВУЖКГ;

В Заставнівському районі:

— підтоплено 3 житлових будинки в с Веренчанка, в с. Ржавинці та в с. Горошівці. Станом на 20 год. 30 хв. 01 липня 2018 року залишаються підтопленими житлові будинки у селах Веренчанка та Горошівці;

— внаслідок підняття ґрунтових вод по території району було частково підтоплено 276 підвальних приміщень житлового сектору та 196 криниць. Станом на 20 год. 30 хв. 01 липня 2018 року залишаються підтопленими 187 підвальних приміщень та 163 криниці. З підтоплених територій вода зійшла самостійно.

 

Івано-Франківська область.

28.06.2018 на території окремих районів Івано-Франківської області відмічались опади у вигляді дощу, місцями дуже сильного, внаслідок чого дощовими водами підтоплено 79 житлових будинків, 9 адміністративних і виробничих приміщень підприємств та організацій, 54 присадибних ділянки розміщених в низинних частинах територій. З 2-х підтоплених житлових будинків на 1 мікроавтобусі евакуйовано 4 особи.