Аналітично-диспетчерський центр

В Україні існує єдина Державна система запобігання та реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру. Підсистемою цієї ЄДС є функціональна відомча система Держводагентства України, яка складається з постійно діючих структурних підрозділів комітету і має 4 рівні — загальнодержавний, регіональний, місцевий та об’єктовий. Постійними органами управління ФВС є:

  • на загальнодержавному рівні — Держводагентство та Кризовий центр;
  • на басейновому та регіональному рівнях — БУВР, облводресурсів, управління каналів та їх аналітично-диспетчерські центри;
  • на місцевому рівні — диспетчерські служби експлуатаційних водогосподарських організацій;
  • на об’єктовому рівні — оперативно чергові служби комплексів споруд та окремих споруд.

Зоною діяльності Дністровсько-Прутського БУВР є басейни річок Дністер, Прут та Сірет в межах України. Гірське походження зазначених рік зумовлює швидкий та небезпечно високий підйом рівнів води під час проходження повеней та паводків.

Оскільки річки Дністер, Прут та Сірет є транскордонними водотоками і від водогосподарської обстановки в їх басейнах залежить стан водокористування, окрім України ще і Республіки Молдова та Румунії, то своєчасне отримання гідрометеорологічної інформації є необхідною умовою у прийнятті оперативних управлінських рішень, щодо запобігання та реагування на надзвичайні ситуації (НС) на водних об’єктах (зокрема підготовка прогнозних розрахунків по пропуску високих вод через Дністровську ГЕС, своєчасне інформування водогосподарських організацій областей басейнів річок Прут і Дністер та сусідніх держав про загрозу виникнення НС).

АДЦ Дністровсько-Прутського БУВР очолює заступник начальника управління, а робочим органом являється відділ техногенно-екологічної безпеки. У підвідомчих управліннях (Сторожинецьке та Кельменецьке МУВГ, Новодністровському РУВР) створені диспетчерські служби, а у експлуатаційних дільницях, відповідно оперативно-чергові служби. Для створених служб розроблено ряд документів, що вимагається сьогодні законодавством, а саме:

  • Положення про ланку функціональної відомчої підсистеми запобігання та реагування на НС; техногенного та природного характеру Дністровсько-Прутського БУВР;
  • Положення про діяльність АДЦ Дністровсько-Прутського БУВР;
  • План заходів щодо запобігання і реагування на НС Дністровсько-Прутського БУВР;
  • Схема взаємодії Дністровсько-Прутського БУВР при виникненні НС;
  • Для оперативного чергового розроблені необхідні документи згідно вимог Інструкції Держводагентства. Аналогічні документи розроблені у підвідомчих організаціях та приведені у відповідність таким Дністровсько-Прутського БУВР.

Завданням нашої функціональної відомчої підсистеми є оперативне реагування на НС техногенного та природного характеру на водних об’єктах шляхом вчасного інформування, залучення сил та засобів.